IV Archidiecezjalna Pielgrzymka do Lourdes

Przed nami IV edycja archidiecezjalnej pielgrzymki osób chorych, niepełnosprawnych, ich najbliższych oraz wszystkich chętnych diecezjan do Lourdes.

2022-03-07

Wydarzenie zaplanowaliśmy w dniach 10-15 września 2022 r. Tym razem do Lourdes udamy się samolotem.

Wprowadzenie
Organizację pielgrzymki wspiera Ksiądz Arcybiskup Wiktor Skworc, instytucje kościelne, a także Darczyńcy i Przyjaciele. Zarówno organizatorzy, personel medyczny, jak również osoby, które zadeklarują chęć służby chorym (wolontariusze, w tym księża) uczestniczą – przynajmniej częściowo – w kosztach tego wydarzenia. Pątnikom będzie towarzyszył Ksiądz Arcybiskup Wiktor Skworc i Biskup Pomocniczy naszej archidiecezji Marek Szkudło. Warto więc, informując wiernych o tej inicjatywie, zwrócić uwagę na jej duchowy wymiar. Organizatorzy są przekonani, że na poziomie parafialnym pielgrzymka może stać się cennym darem rodziny i przyjaciół dla bliskiej osoby, doświadczonej chorobą albo przeciwnościami wieku. Przypominamy, że z orędziem lourdzkim św. Jan Paweł II związał obchody Światowego Dnia Chorych.

Dlaczego właśnie Lourdes?
Sanktuarium w Lourdes nazywane jest Światową Stolicą Chorych. Odpowiadając na przesłanie skierowane przez Matkę Bożą do św. Bernadety Soubirous i myśląc szczególnie o osobach dotkniętych cierpieniem (fizycznym, psychicznym i duchowym) podejmujemy czwarty raz z rzędu organizację pielgrzymki o charakterze archidiecezjalnym.

Tematyka duszpasterska w Lourdes na lata 2022–2024
Sanktuarium w Lourdes proponuje pątnikom przez najbliższe lata pogłębienie refleksji nad słowami orędzia, które Matka Boża skierowała do św. Bernadety 2 marca 1858 r.: „Idź i powiedz kapłanom, aby wybudowano w tym miejscu kaplicę i aby przychodzono tutaj w procesji”. W bieżącym roku pielgrzymi zaproszeni są do odkrycia znaczenia wyzwania: „Idź i powiedz kapłanom”. Jednym z celów tegorocznego pielgrzymowania, oprócz wzmocnienia pobożności maryjnej i duchowego spotkania ze św. Bernadetą, może być refleksja nad tożsamością kapłana, jego rolą we wspólnocie Kościoła i modlitwa wstawiennicza za wszystkich powołanych do służby w Kościele. Otwierając serca na Bożą łaskę, korzystajmy podczas pielgrzymki z bogactwa, które wnosi w nasze życie orędzie Matki Bożej, bogactwo Bożego słowa i nauczania Kościoła, a także osobista relacja z Panem Bogiem.

Kto organizuje pielgrzymkę w archidiecezji katowickiej?
Podobnie jak w latach minionych, koordynatorami przedsięwzięcia są księża: Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej w Katowicach, Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, Łukasz Stawarz, dyrektor archidiecezjalnej Caritas oraz panowie: Stanisław Rasiński i Krzysztof Stańczyk z Biura Podróży PL Travel z Katowic.

Kogo zapraszamy do Lourdes?
Uprzywilejowanymi pielgrzymami są osoby chore i niepełnosprawne, choć inicjatywa przeznaczona jest – podobnie jak w poprzednich edycjach – dla wszystkich chętnych diecezjan. Organizatorzy zapewniają uczestnikom profesjonalną opiekę medyczną. Udział w pielgrzymce potwierdzili lekarze różnych specjalizacji, pielęgniarki i wolontariusze, m.in. z Katolickiej Fundacji „Młodzi dla młodych”. Wszyscy oni jako pielgrzymi włączą się w opiekę nad najbardziej potrzebującymi. Każdy chory potrzebujący stałej opieki, winien pielgrzymować z osobą wspierającą (najlepiej z grona rodziny lub przyjaciół).

Zakwaterowanie i wyżywienie w Lourdes
Miejsca noclegowe dla wszystkich uczestników zarezerwowano w Domu Pielgrzyma „Notre Dame” (fr. Accueil Notre-Dame – w skrócie ADN). Budynek ten pozbawiono barier architektonicznych i może pomieścić w prostych, a zarazem komfortowych warunkach nawet 900 pielgrzymów. Usytuowano go nad brzegiem rzeki Gave de Pau – naprzeciw bazyliki sanktuaryjnej i Groty Matki Bożej, na terenie sanktuarium. Wyjątkowość Domu Pielgrzyma polega m.in. na tym, że funkcjonuje on niczym szpital, zapewniając właściwą opiekę chorym i niepełnosprawnym. Grupa z Katowic ulokowana będzie w jednym skrzydle tego domu pielgrzyma. Do naszej dyspozycji pozostaną klimatyzowane pokoje 2-, 3-, 4- i 6-osobowe (w tych ostatnich są dostępne dwie niezależne toalety i dwa natryski), elektrycznie sterowane łózka, sale spotkań, cztery jadalnie, dyżurki lekarskie, gabinety zabiegowe, wózki i riksze dla osób chorych lub osłabionych oraz taras z widokiem na Sanktuarium. Organizatorzy zapewnią pielgrzymom „wzmocnione” śniadanie (wędliny, sery), ciepłą obiadokolację, a także dostęp do aneksów kuchennych, w celu przygotowania prostych posiłków np. kanapek i podgrzania wody.
Celem ułatwienia przemieszczania się po Lourdes, pielgrzymi będą podzieleni na kilkudziesięcioosobowe grupy pod przewodnictwem lidera, lekarza, dwóch pielęgniarek oraz kapłana.

Program pielgrzymki
Podczas pobytu w Sanktuarium poznamy m.in. miejsca związane z życiem św. Bernadety, pomodlimy się przy Cudownej Grocie, w bazylice Niepokalanego Poczęcia, w tzw. bazylice różańcowej, w podziemnej bazylice św. Piusa X. Wraz z innymi pielgrzymami będziemy uczestniczyli w międzynarodowej Mszy św., celebrowanej m.in. przez abp. Wiktora Skworca, bp. Marka Szkudłę, a także duszpasterzy z różnych stron świata. Przeżyjemy Drogę Krzyżową; będziemy aktywnie uczestniczyć w procesjach: eucharystycznej (o godz. 17) i maryjnej (o godz. 21) ze świecami. Chorzy i niepełnosprawni, a także – według możliwości – pozostali pielgrzymi, będą mogli swoje intencje powierzyć Panu Bogu w modlitwie dopełnionej obrzędem obmycia cudowną wodą z Groty Massabielskiej. Kolejny raz zawierzymy Matce Bożej duchowieństwo i diecezjan na czele z osobami chorymi.

Podczas pobytu w Sanktuarium każda grupa będzie miała jeden dzień wolny, zarezerwowany na indywidualną modlitwę, wyciszenie, zakup pamiątek i drobnych przekąsek na drogę powrotną do Polski.

Koszty uczestnictwa
Cena pielgrzymki wyniesie 3199 zł + 199 €

W cenie pielgrzymki zawiera się m.in.:

  • przelot samolotem z Katowic do Lourdes i z Lourdes do Katowic;
  • transfery – przejazdy na terenie Lourdes (z lotniska do miejsca zakwaterowania i z powrotem);
  • zakwaterowanie w pokojach 2-osobowych, 3-osobowych, 4-osobowych i 6-osobowych;
  • wyżywienie w Lourdes: wzmocnione śniadania, obiadokolacje dwudaniowe z deserem – do obiadokolacji lampka wina oraz woda w karafkach;
  • realizację programu na terenie sanktuarium: oprowadzanie po sanktuarium, (pielgrzymi będą podzieleni na grupy 50-osobowe) + bilety wstępu;
  • ubezpieczenie
  • opiekę przewodników, duszpasterzy i wolontariuszy.

UWAGA! Obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 21.11.2016 r.) – dopłata: 50 zł/os.

Szczegółowy plan pielgrzymki, a także wszystkie potrzebne dokumenty, znajduje się na stronie internetowej biura podróży TUTAJ.

Najnowsze, bieżące

nd pn wt śr cz pt sb

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

Dzisiaj: 01.06.2023