Jubileusz chorych, starszych i niepełnosprawnych na Świętej Górze

Ponad 1100 osób uczestniczyło w sanktuarium Matki Bożej na Świętej Górze k. Gostynia w dorocznej Pielgrzymce Ludzi Chorych, Starszych i Niepełnosprawnych, organizowanej przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej. W związku z trwającym Rokiem Miłosierdzia pielgrzymka była połączona z jubileuszem chorych i niepełnosprawnych.

zdjęcie: Jos van Galen

2016-09-16

„Niedawno kanonizowana Matka Teresa może być wzorem dla każdego z nas, by przez nasze gesty i obecność okazywać miłość cierpiącym i chorym” − mówi podczas uroczystej Mszy św. bp Grzegorz Balcerek do zgromadzonych pątników w bazylice.
Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej podkreślił, że święta założycielka Zgromadzenia Misjonarek Miłości szukała tych, którymi nikt już nie chciał się opiekować, po to, by okazywać im miłość Boga. Przypomniał, że matka Teresa przemierzała ulice Kalkuty, by zabierać chorych i porzuconych. Pewnego dnia, na wysypisku śmieci, znalazła umierającego człowieka chorego na trąd, któremu nie można było już pomóc. Na pytanie, co ona tutaj robi, przyklękła przy nim, przytuliła go i powiedziała: Pan Bóg ciebie kocha. Ten opuszczony przez wszystkich człowiek, chwilę przed śmiercią, powtórzył usłyszane przez zakonnicę słowa. „Matka Teresa w ostatniej chwili jego życia uczyniła prosty gest czułości, zapewniając umierającego o Bożej miłości” − zaznaczył bp Balcerek.
Podkreślił, że takiej postawy bliskości wobec naszych bliźnich oczekuje od nas Chrystus. Po Eucharystii odbyło się nabożeństwo na wzór sprawowanego w sanktuarium w Lourdes.

Na Świętą Górę przybyły m.in. grupy osób starszych i chorych m.in. z Obornik, Ponieca, Leszna, Kościana, Rawicza i Poznania, członkowie klubów seniora, domów dziennego pobytu oraz uczestnicy wczasorekolekcji prowadzonych przez poznańską Caritas, a także członkowie Parafialnych Oddziałów Caritas.

Na placu przed bazyliką dla pielgrzymów wystąpiły dzieci ze świetlicy „Betlejemka” z Szamotuł oraz zespół „Turowianka”. Chorzy i niepełnosprawni wysłuchali też koncertu w wykonaniu Haliny Benedyk.
Każdy uczestnik pielgrzymki otrzymał obrazek z wizerunkiem św. Matki Teresy oraz z jej modlitwą.
Jubileuszowe spotkanie zakończyła Koronka do Miłosierdzia Bożego.

Caritas Archidiecezji Poznańskiej rokrocznie organizuje pielgrzymkę dla osób chorych i niepełnosprawnych na Świętą Górę k. Gostynia w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej, 15 września.

Relacje i zaproszenia, Najnowsze, Pielgrzymki, Wydarzenia

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 05.06.2020