Polskie obchody XXII Światowego Dnia Chorego

Kościół w Polsce włącza się w obchody Światowego Dnia Chorego, który przypada 11 lutego w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Już w niedzielę 9 lutego, w bazylice Świętego Krzyża została odprawiona główna Msza Święta pod przewodnictwem bp. Stefana Regmunta z udziałem chorych i białego personelu.

2014-02-09

Orędzie papieskie na tegoroczny Dziń Chorego zostanie zaprezentowane w poniedziałek 10 lutego podczas konferencji prasowej organizowanej przez krajowego duszpasterza służby zdrowia ks. prof. Stanisława Warzeszaka w Szpitalu św. Rodziny w Warszawie. Papież Franciszek przypomina w nim, że Kościół rozpoznaje w chorych szczególną obecność cierpiącego Chrystusa. W przesyconym nadzieją przesłaniu przypomina, że wprawdzie Bóg nie wykluczył z ludzkiego życia choroby i cierpienia, przemienił jej jednak i nadał im nowy wymiar. Papież przypomina, że współczesny świat potrzebuje miłosiernych samarytan, którzy z delikatnością towarzyszą ludziom chorym oraz wnoszą nadzieję i uśmiech Boga w przeciwności naszego świata. Jako wzór do naśladowania Ojciec Święty stawia chorym, lekarzom, pielęgniarkom i wolontariuszom Maryję, która, jak pisze, „tak jak trwała u stóp krzyża swego Syna, tak trwa przy naszych krzyżach, towarzysząc nam w drodze prowadzącej do zmartwychwstania i pełni życia”.

W Polsce z okazji XXII Światowego Dnia Chorego w świątyniach sprawowane będą uroczyste Msze św., podczas których udziela się sakramentu namaszczenia chorych lub indywidualnego błogosławieństwa tzw. lurdzkiego Najświętszym Sakramentem. Często też biskupi, księża i wolontariusze odwiedzają tego dnia chorych w szpitalach modląc się w ich intencjach. Jak podkreślają sami, to jest święto chorego, ale nie choroby, okazja by podziękować chorym i niepełnosprawnym za ich wiarę, modlitwę i ofiarowanie cierpień Bogu, przez które umacniają misję Kościoła.

W Warszawie główną Mszę św. celebrował w niedzielę przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych bp Stefan Regmunt. Natomiast w sam dzień chorego Mszę św. w Sanktuarium Ludzi Chorych, przy ul. Wileńskiej odprawi abp. Henryk Hoser. Obchody zaplanowano również w sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu. Tam, uczestnicy Mszy o godz. 11. będą mogli ucałować relikwie kapłana-męczennika, który był też duszpasterzem służby zdrowia.

W Poznaniu w niedzielę 9 lutego w sanktuarium św. Józefa zostanie odprawiona Msza św. o godz. 16.50, po której odbędzie się spotkanie z ks. Janem Kaczkowskim pt. „ Pomiędzy eutanazją a bezradnością” na temat dylematów opieki hospicyjnej. Natomiast w sobotę 15 lutego pod auspicjami Katolickich Stowarzyszeń Lekarzy, Pielęgniarek i Farmaceutów, Urzędu Miasta oraz Caritas odbędzie się tzw. „biała sobota”. Bezpłatnych porad medycznych w Centrum Caritas przy Rynku Wileckim będą udzielali lekarze specjaliści. Natomiast pielęgniarki wykonają pomiary ciśnienia krwi, cholesterolu i cukru.

W Krakowie największe obchody 22. Światowego Dnia Chorego zaplanowano w bazylice Bożego Miłosierdzia. 11 lutego o godz. 11.00 Mszy św. przewodniczyć tam będzie kard. Stanisław Dziwisz. Do Łagiewnik zaproszone są osoby chore, niepełnosprawne i starsze oraz wszyscy, którzy poprzez swoją pracę służą człowiekowi choremu. W czasie Eucharystii wszyscy chętni chorzy i starsi otrzymają sakrament namaszczenia chorych.

W archidiecezji katowickiej punktem centralnym obchodów Światowego Dnia Chorego będzie międzynarodowa konferencja naukowa „Wiara i miłość wobec «bólu duszy» – znaczenie duchowości w opiece nad chorym oraz w doświadczeniu choroby”, która odbędzie się 18 lutego, w 30. rocznicę wydania listu apostolskiego Jana Pawła II „Salvifici Doloris” o chrześcijańskim sensie ludzkiego cierpienia.
Wezmą w niej udział m.in. abp Zygmunt Zimowski - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia, Maria Teresa i Ruggero Badano - rodzice bł. Chiary Luce Badano - patronki Światowych Dni Młodzieży oraz diakon Martial Codou, założyciel Niewidzialnego Klasztoru Jana Pawła II.

W Gdańsku, abp Sławoj Leszek Głódź wraz z kapelanami szpitali i domów opieki społecznej będzie celebrował Mszę św. w katedrze w Oliwie 11 lutego o godz. 10. Udzieli wtedy także sakramentu namaszczenia chorych.

W kontekst obchodów Światowego Dnia Chorego wpisują się też zbiórki ofiar pieniężnych na potrzeby hospicjów. Datki zbierane tego dnia do puszek m.in. w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej trafią do lubuskich placówek zajmujących się terminalnie chorymi.

W Kielcach z koncertem charytatywnym „Serce dla hospicjum” wystąpi znany wokalista Mietek Szcześniak z którego dochód w całości zostanie przeznaczony zostanie na dokończenie budowy pierwszego w regionie hospicjum stacjonarnego. Rozprowadzane będą cegiełki, zaplanowano też aukcję. W ten sposób organizatorzy koncertu chcą zwrócić uwagę na potrzeby ludzi cierpiących i objętych opieką hospicyjną.

Od kilku lat, z inicjatywy Caritas Polska, w Światowym Dniu Chorego organizowane są też akcje honorowego oddawania krwi. W Radomiu, Caritas wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przeprowadzi taką akcję 10-11 lutego w godzinach 7.00-13.00.

Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II 13 maja 1992 roku we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Fatimy, ale jego obchody wyznaczył na 11 lutego, na dzień liturgicznego wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Co roku jest obchodzony na poziomie diecezjalnym, natomiast co trzy lata w wymiarze ogólnoświatowym w jednym z sanktuariów maryjnych. W roku 2016 obchody odbędą się w sanktuarium Deir Rafat, położonym między Tel Awiwem a Jerozolimą

/na podst. informacji KAI/
 

Poznaj szczegółowy program obchodów XXII Światowego Dnia Chorego w Archidiecezji Katowickiej ►


 

Relacje i zaproszenia, Dzień Chorego, Najnowsze, Wydarzenia

nd pn wt śr cz pt sb

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

Dzisiaj: 28.01.2022