Obchody Światowego Dnia Chorego w Altötting

W Altötting w Niemczech odbyły się główne obchody Światowego Dnia Chorego. Mszy św. w bawarskim sanktuarium maryjnym przewodniczył kierujący Papieską Radą ds. Służby Zdrowia abp Zygmunt Zimowski. Było to zwieńczenie trwających od 7 lutego obchodów. Abp Zygmunt Zimowski, legat papieski wraz z delegacją przybył do Altötting, aby wziąć udział w uroczystych nieszporach wprowadzających w główną uroczystość 21. Światowego Dnia Chorego. Dostojnego gościa przywitał biskup diecezji Passawy Wilhelm Schraml, do której należy Altötting. Pięknie poprowadzona, wieczorna modlitwa zakończyła się procesją ze świecami, na czele której szedł bp Schraml, niosąc figurkę Czarnej Madonny.

Następnego dnia o godz. 10.00 w bazylice obok Kaplicy Łask rozpoczęła się główna uroczysta Msza święta. Nuncjusz apostolski w Niemczech odczytał list z nominacją przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia na swojego specjalnego wysłannika na tegoroczne obchody Dnia Chorego. Mszę koncelebrowali kard. Marx z Monachium, ordynariusz Passawy z innymi biskupami i licznie zgromadzonymi księżmi. Wśród wiernych, którzy szczelnie wypełnili świątynię były grupy chorych z Włoch i Niemiec.
W homilii abp Zimowski podkreślił, że dzisiejsza uroczystość w Sanktuarium bliskim sercu Ojca Świętego i że otrzymał od niego szczególne błogosławieństwo na ten dzień. Chorzy – podkreślił – są w centrum uwagi i nauczania Papieża. Wszyscy, którzy im służą, zasługują na miano miłosiernych Samarytan. W Roku Wiary jest to szczególnie ważne i jesteśmy wezwani, by być wobec chorych miłosiernymi Samarytanami.

Po homilii księża udzielili niektórym starszym i chorym Sakramentu Namaszczenia. Na zakończenie legat papieski ogłosił tematy trzech kolejnych dni chorego oraz zapowiedział, że za trzy lata jego światowa celebracja będzie miała miejsce w Nazarecie. Bp Giacinto-Bulos Marcuzzo z Nazaretu obecny na Mszy świętej zaprosił wszystkich serdecznie do miejsca, gdzie Słowo stało się Ciałem. Podniosłym momentem było przekazanie relikwii krwi bł. Papieża Jana Pawła II dla Sanktuarium w Altötting, która spocznie na stałe obok figurki Czarnej Madonny.

 

Dzień Chorego, Wydarzenia

nd pn wt śr cz pt sb

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

Dzisiaj: 10.12.2023