O Królu Prawdziwym

Prawdziwym bohaterem dzisiejszej uroczystości jest Jezus. Król jedyny i prawdziwy. Jako jedyny nie wygląda na króla, ale tylko On jest nim naprawdę!

zdjęcie: www.artisanats.betleehem.com

2021-01-05

W uroczystość Objawienia Pańskiego moją uwagę za każdym razem zwraca fakt, że nie jest ona tylko opowieścią „o Trzech Królach”. Jest ona historią aż pięciu władców.

Herod – przyjaciel śmierci

Wątpię, aby ktokolwiek darzył go szczerą sympatią. Jeśli nawet ktoś wchodził z nim w układy, to chyba tylko po to, by ugrać coś dla siebie. Król Herod zwany Wielkim w istocie był mały. Mały sercem, mały dobrocią, mały życzliwością. Miał na swoim koncie kilka zbrodni i wiele innych poważnych przewinień. I chociaż Ewangelia nazywa go królem, to jego królestwo jest królestwem ciemności. Tylko i wyłącznie. Historia Heroda pokazuje, że był on człowiekiem pełnym lęku o siebie i swoją pozycję. Kierowała nim zazdrość, a w jego sercu mieszkała potężna samotność. Nie potrafił radzić sobie z życiem, więc zadawał śmierć.

Mędrcy ze Wschodu – przyjaciele mądrości

Trzem Mędrcom ze Wschodu tradycja przypisała imiona: Kacper, Melchior i Baltazar. Kościół widzi w nich świat pogański i całą ludzkość, która oddaje pokłon Dzieciątku Jezus. Ewangelia mówi o nich, że przybyli do Jerozolimy, aby oddać pokłon nowo narodzonemu królowi żydowskiemu. Kacper, Melchior i Baltazar byli z pewnością miłośnikami mądrości. Wiedzieli, że powinni pokłonić się nowemu królowi. Wiedzieli, że należy posłuchać anielskiego nakazu danego we śnie. Wiedzieli wreszcie, że wraz z narodzinami Dzieciątka w Betlejem nastaje nowy porządek i nowa władza. Wiedzieli, że kłaniają się prawdziwemu i jedynemu Królowi.

Jezus – przyjaciel i Dawca Życia

Prawdziwym bohaterem dzisiejszej uroczystości jest Jezus. Król jedyny i prawdziwy. Miłośnik i Dawca Życia. Wcielona Miłość. On zawsze przynosi tylko Życie. On pokonuje królestwo ciemności Heroda i królestwo każdego grzechu. On rodzi się pośród swego ludu i rozbija tam namiot swej obecności. Jako jedyny nie wygląda na króla, ale tylko On jest nim naprawdę! On rodzi do nadziei i do nowej radości. On przynosi pokój i spełnienie miłości. Tylko On!

Dzisiejsza Uroczystość oraz Ewangelia, którą czytamy, opowiadają historię pięciu władców. Wśród nich jednak jest tylko jeden prawdziwy Król.

 

Autorzy tekstów, Cogiel Renata Katarzyna

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

16

17

18

20

23

24

25

26

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Dzisiaj: 18.09.2021