Łagodni głosiciele

Odpowiadanie złem na zło prowadzi do narastania przemocy, a Chrystus pragnie, by sieć zła była przerwana. Dlatego posyła uczniów z łagodnością. A ich największą „bronią” jest miłość.

zdjęcie: Loft Gallery

2019-10-03

Rozważanie do fragmentu Ewangelii Łk 10 ,1-12
XXVI tydzień zwykły

Owca w Biblii symbolizuje łagodność, niewinność, czystość lub pokój. Posyłając uczniów, Chrystus zachęca ich niejako do łagodności i do przybywania w pokoju. Z drugiej strony owca jest także zwierzęciem ofiarnym. Zobaczmy oczami wyobraźni owce, które z pełnym spokojem są prowadzone na ołtarz ofiarny, zobaczmy też, jak pozwalają się prowadzić pasterzom na strzyżenie. Wskazywałoby to na fakt, iż Jezus uświadomił uczniom, że ich misja może wiązać się z ofiarami i wyrzeczeniami. Nawołuje jednak do ufności. Wilk natomiast był od starożytności symbolem okrucieństwa, żarłoczności, gwałtu i przemocy. W Biblii porównuje się go do ludzi bezwzględnych, złych i obłudnych. Kontrast jest więc ogromny: łagodność owcy i gwałtowność wilka. Czy zatem Chrystus posyła uczniów zupełnie bezbronnych? Otóż nie! Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj! - jak mówi św. Paweł w Liście do Rzymian. Odpowiadanie złem na zło prowadzi do narastania przemocy, a Chrystus pragnie, by sieć zła była przerwana. Dlatego posyła uczniów z łagodnością. A ich największą „bronią” jest miłość.

Wysyłanie w drogę „po dwóch” było zgodne ze zwyczajem żydowskim. Zwyczaj ten prawdopodobnie opierał się na przepisie prawnym, zgodnie z którym do ważności świadectwa potrzeba było dwóch świadków identycznie zeznających. Uczniowie idą po dwóch, aby okazywali sobie miłość, którą będą głosić innym. Ponieważ uczniowie Jezusa nauczyli się być z Nim, to teraz potrafią być także wzajemnie ze sobą w Jego imię.

Również mnie Jezus posyła w drogę. Kimkolwiek jestem, gdziekolwiek żyję, czymkolwiek się zajmuję. Posyła mnie, bo chce, abym ogłaszał światu Jego miłość, dobroć, miłosierdzie. Chce mieć we mnie wiernego świadka, który – jeśli zajdzie taka potrzeba – nie cofnie się przed ofiarą.

Autorzy tekstów, Cogiel Renata Katarzyna, Rozważanie

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

Dzisiaj: 29.05.2020