Pogrzeb Jeana Vaniera, pokornego sługi najsłabszych

Jean Vanier chciał skromnego pogrzebu i tak właśnie się stało: w ceremonii wzięło udział ok. 800 osób – najbliższa rodzina, przyjaciele oraz przedstawiciele wspólnot z ponad 30 krajów świata.

zdjęcie: Vatican Media

2019-05-16

Legendarny twórca wspólnot opiekujących się ludźmi z upośledzeniem umysłowym: Arka oraz Wiara i Światło został pochowany w niewielkiej miejscowości Trosly-Breuil (Oise), w północnej Francji, gdzie w 1964 r. założył pierwszą wspólnotę Arki i gdzie spędził ponad 50 lat życia.

Jean Vanier zmarł 7 maja w wieku 90 lat. W ostatnim przesłaniu podyktowanym na kilka dni przed śmiercią wyznał: „Czuję głęboki pokój i zaufanie, nie wiem, jaka będzie moja przyszłość, ale Bóg jest dobry i cokolwiek się stanie, będzie dobre. Jestem szczęśliwy i dziękuję za wszystko. Z głębi serca, przekazuję wyrazy miłości dla każdego z was”.

Stephan Posner, międzynarodowy odpowiedzialny za wspólnoty Arki podkreśla, że przesłanie Jeana Vaniera idzie zdecydowanie pod prąd współczesnemu światu, który coraz bardziej odrzuca ludzi chorych i słabych. Wskazuje, że Vanier był budowniczym mostów między ludźmi, głosicielem miłości i pokornym sługą najsłabszych. „Nasz założyciel uczył swym życiem, że aby prawdziwie być ludźmi, musimy pochylać się nad tym, co kruche i najsłabsze, a nie eliminować. Charakteryzowała go wielka przyjaźń z Jezusem, dzięki której umiał zacieśniać niezwykle trwałe relacje z niepełnosprawnymi i ich rodzinami” – mówi Posner. 

„Był kimś, kto brał za rękę, mocno ją trzymał i nigdy nie wypuszczał. To metoda działania Boga, którą przyjął Jean i nam ją przekazał. Swą siłę czerpał z pewności tego, że jest kochany przez Boga i tym poczuciem dzielił się z innymi, nie tylko z chorymi – mówi Radiu Watykańskiemu Stephan Posner. – Myślę, że był niesamowitym świadkiem troski Boga o ludzi najbardziej kruchych w swym człowieczeństwie, o chorych, niepełnosprawnych, odrzuconych. O tej prawdzie świadczył swym życiem i przekazywał innym, dzięki temu przekraczała ona granice polityczne, kulturowe i religijne. Ten uniwersalny wymiar był częścią jego świadectwa i jest dziedzictwem, jakie zostawił Arce.”

Autorzy tekstów, Vatican News, Najnowsze

Kim jesteśmy?

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

1

2

3

4

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

20

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

Dzisiaj: 17.09.2019