Papieskie odznaczenie dla misjonarki posługującej od 60 lat w Afryce

Siostra Maria Concetta Esu jest położną i pomogła przyjść na świat ponad 3 tys. dzieci.

zdjęcie: Vatican News

2019-03-29

Papież odznaczył włoską misjonarkę od prawie 60 lat pracującą w Afryce. Franciszek poznał ją w czasie swej pielgrzymki do Republiki Środkowoafrykańskiej, gdzie otworzył obchody Roku Miłosierdzia.

Ojciec Święty uhonorował 85-letnią siostrę Marię Concettę Esu ze Zgromadzenia Córek św. Józefa z Genoni w czasie audiencji ogólnej. Dziękując za jej wielkie świadectwo życia, wyraził zarazem wdzięczność wszystkim misjonarzom, którzy spalają się dla Boga.

„To odznaczenie jest znakiem naszej miłości i jednym wielkim «dziękuję» za pracę, jaką pełniłaś wśród sióstr i braci Afrykanów w służbie życia, dzieci, matek i rodzin – mówił Franciszek. – Tym gestem dedykowanym tobie pragnę wyrazić moją wdzięczność także wszystkim misjonarzom i misjonarkom, kapłanom, siostrom i świeckim, którzy sieją ziarna Królestwa Bożego we wszystkich zakątkach świata. Wasza praca jest wielka. «Spalacie» swe życie, siejąc Słowo Boże waszym świadectwem…. A w tym świecie o was się nie mówi. Nie jesteście newsem w gazetach.”

Siostra Maria Concetta po urlopie we Włoszech wraca z powrotem do Afryki. Franciszek prosił pielgrzymów uczestniczących w audiencji ogólnej o modlitwę w intencji jej dalszej posługi. Wyraził też nadzieję, że przykład tej misjonarki będzie pomagał innym w życiu Ewangelią w swym środowisku.

Ojciec Święty wielokrotnie dawał wyraz temu, że był pod wiekiem wrażeniem włoskiej misjonarki. Gdy spotkali się w Bangi tuż po otwarciu Jubileuszu Miłosierdzia, poprosiła Papieża, by pobłogosławił jej ręce. Bo to one, jak powiedziała, jako pierwsze dotykają przychodzące na świat dzieci. Ubrana była w afrykańskim stylu: w biały habit, od pasa w dół owinięty barwnym materiałem. Na spotkanie z Franciszkiem przypłynęła z sąsiedniego Konga pirogą wraz z małą dziewczynką, która mówiła do niej „babciu” i była jednym z tysięcy dzieci, którym misjonarka pomogła przyjść na świat.

Autorzy tekstów, Vatican News, Najnowsze

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 02.06.2020