„Dar Juniora dla Seniora” – ruszyła Jałmużna Wielkopostna 2019

Solidarność międzypokoleniowa przyświeca tegorocznej akcji Caritas „Jałmużna Wielkopostna”, która wystartowała w Środę Popielcową pod hasłem „Dar Juniora dla Seniora”.

zdjęcie: Caritas Polska

2019-03-07

Do akcji włączają się szkoły i parafie na terenie całego kraju. Datki uzbierane w papierowych skarbonkach przez dzieci i młodzież trafią do osób starszych i chorych. Szczegóły tegorocznej akcji zaprezentowano w środę podczas konferencji prasowej.

„Jałmużna Wielkopostna” to mała ofiara, która przybiera formę dobrowolnej rezygnacji z przyjemności materialnej lub poświęcenia czasu na wysłuchanie, wsparcie i zrozumienie drugiej osoby. Caritas przygotowała skarbonki, które za pośrednictwem wolontariuszy, a także parafii i szkół trafiają do dzieci i młodzieży. Możemy włożyć do nich pieniądze, które zaoszczędzimy dzięki rezygnacji z jakichś przyjemności.

Ks. Krzysztof Sroka, zastępca dyrektora Caritas Polska uważa, że jest to też zachęta do umartwienia. „Staramy się pokazać, jak ważnym może być podejmowanie przez nas takich wyrzeczeń, bo dzięki uzbieranym środkom, które na koniec Wielkiego Postu trafią do parafialnych oddziałów Caritas, w parafiach organizowana będzie pomoc dla seniorów” - mówi zastępca dyrektora Caritas Polska.

Zebrane w skarbonkach środki zostaną wykorzystane przez Parafialne Zespoły Caritas i Szkolne Koła Caritas na zaspokojenie potrzeb seniorów w formie pomocy medycznej, żywności i odzieży. „Te jednostki najlepiej wiedzą, jakie problemy w danym rejonie się pojawiają i co można zaradzić, by seniorom żyło się lepiej” – wyjaśnia ks. Sroka.

Duchowny wskazuje też dwa równorzędne cele akcji. „Ważny jest cel materialny akcji, czyli środki, które uda się zebrać. Również ważne jest też w przekazie tej akcji, aby budować postawę dobroczynności, która pozwoli dzieciom zrozumieć wartość dzielenia się z innymi już od najmłodszych lat – mówi.

Organizowana po raz 24. „Jałmużna Wielkopostna” jest ekumeniczną akcją charytatywną organizowaną przez Caritas Kościoła katolickiego, Eleos Kościoła Prawosławnego oraz Diakonię Kościoła Ewangelickiego.

Na prawosławnych skarbonkach są wypisane słowa Ewangelii o Sądzie Ostatecznym: „...Byłem głodny, a daliście mi jeść, byłem spragniony, a daliście mi pić, byłem przybyszem, a przyjęliście mnie, byłem nagi, a odzialiście mnie...”. „Tyle jest możliwości dzielenia się swoim sercem i tym, czym błogosławi nas Bóg w codziennym życiu” – mówi ks. Doroteusz Sawicki, dyrektor Eleos Kościoła prawosławnego. „To, co złożę dziś do tej skarbonki, nie tylko ofiaruję innym, ale kiedyś pomnożone przez Boże Miłosierdzie, zostanie wyjęte, by mnie obdarować” – dodaje prawosławny duchowny.

Od roku 1995 kilkaset tysięcy skarbonek trafia do parafii na terenie całej Polski. W tym roku jest to 650 tysięcy skarbonek miłosierdzia. Niewielkie kwoty zbierane przez młodzież i dzieci do skarbonek są wyrazem ich osobistej rezygnacji z drobnych przyjemności na rzecz drugiego człowieka.

Oprócz wypełnienia materialnej Skarbonki Wielkopostnej do akcji można również dołączyć, wysyłając charytatywny SMS z hasłem POMAGAM pod numer 72052 (koszt: 2,46 zł z VAT) lub dokonując wpłaty na konto Caritas Polska z dopiskiem „Jałmużna Wielkopostna” 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526.

Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze

Kim jesteśmy?

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 21.08.2019