Skała kontra piach

Uczeń Jezusa budujący na skale chce w swoim życiu tego, czego chce Bóg.

zdjęcie: Loft Gallery

Renata Katarzyna Cogiel

2018-12-06

Rozważanie do fragmentu Ewangelii Mt 7, 21.24-27
I tydzień Adwentu

„Każdego więc, kto tych słów moich słucha i wypełnia je, można porównać z człowiekiem roztropnym, który dom swój zbudował na skale. Spadł deszcz, wezbrały potoki, zerwały się wichry i uderzyły w ten dom. On jednak nie runął, bo na skale był utwierdzony” (Mt 7, 24-25).

Osoba, która łączy słuchanie nauki Jezusa z jej wypełnianiem zostaje porównana do człowieka roztropnego, który zbudował swój dom na skale. Jezus kładzie szczególny nacisk na słuchanie Jego słów jako drogi do prawdziwej mądrości a nie na samo tylko wypełnianie uczynków Prawa. Wyrażenie „tych słów moich” odnosi się do całego nauczania Jezusa. Słuchanie słów Jezusa połączone z ich wypełnianiem jawi się jako tworzenie czegoś trwałego i niezniszczalnego. Obraz domu budowanego na skale może korespondować z opisem budowy Kościoła na skale, którą jest Piotr. Dom zbudowany na skale ma mocny fundament, którego nie można łatwo zniszczyć.

„Każdego zaś, kto tych słów moich słucha, a nie wypełnia ich, można porównać z człowiekiem nierozsądnym, który dom swój zbudował na piasku. Spadł deszcz, wezbrały potoki, zerwały się wichry i rzuciły się na ten dom. I runął, a upadek jego był wielki” (Mt 7, 26-27).

W sposób kontrastowy do człowieka mądrego i roztropnego zostaje opisany człowiek głupi i nieroztropny. Jego głupota polega na tym, że jedynie słucha nauki Jezusa lecz nie wypełnia jej w swoim życiu. Jezus w sposób obrazowy przedstawia życie takiego człowieka jako budowanie domu na piasku. Dom taki osadzony na nietrwałym fundamencie pozostaje zagrożony wobec licznych niebezpieczeństw. W wyniku ulewy i wichury dom taki upada, a jego upadek jest wielki. Jezus nawiązuje do dnia sądu, na którym osoba budująca swe życie na piasku zobaczy wielką ruinę.

Uczeń Jezusa budujący na skale chce w swoim życiu tego, czego chce Bóg. Dzięki takiej postawie jego życie staje się autentyczne i spójne, gdzie uszy, usta i serce trwają przy Bożej nauce.    

Autorzy tekstów, Cogiel Renata Katarzyna, Rozważanie

Kim jesteśmy?

Rozważania różańcowe

N P W Ś C P S
31 1 2 3 4 5 6
8 9 10 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Dzisiaj: 18.04.2019