Natarczywi przed Bogiem

Nie lękajmy się prosić Boga o pomoc. On sam nam na to pozwolił, dowartościował ten sposób rozmowy z Nim, a nawet cieszy się z naszej natarczywości.

zdjęcie: Loft Gallery

2018-11-17

Rozważania do fragmentu Ewangelii
Łk 18, 1-8
II Rok czytań

Dzisiejszy fragment Ewangelii, to kolejna lekcja modlitwy, jakiej Jezus udzielił swoim uczniom i nam wszystkim, którzy pragniemy osobowego kontaktu z naszym Niebieskim Ojcem. Ostatnio usłyszałam przez telefon skargę pewnej członkini Apostolstwa Chorych. Zwierzyła się, że ostatnio bardzo jej ciężko, gdyż odnosi wrażenie, jakby Bóg oddalił się od niej, jakby zostawił ją samą z jej problemami i cierpieniami, jakby w ogóle Jej nie słuchał, a nawet o niej zapomniał. To wrażenie sprawia, że czuje, jakby jej modlitwy trafiały w próżnię,  a to w konsekwencji prowadzi do tego, iż coraz rzadziej się modli.
Nie znalazłam dla owej Pani  żadnej lepszej rady od tej, której udziela sam Chrystus, a o której opowiada nam św. Łukasz w dzisiejszej Ewangelii.

W swej przypowieści Jezus paradoksalnie porównuje Boga do „niesprawiedliwego sędziego”, który – choć początkowo głuchy na prośby wdowy o wzięcie jej w obronę, w końcu „nie wytrzymuje” jej natarczywości i stwierdza: „Chociaż Boga się nie boję ani z ludźmi się nie liczę, to jednak, ponieważ naprzykrza mi się ta wdowa, wezmę ją w obronę, żeby nie nachodziła mnie bez końca i nie zadręczała mnie”.

W konkluzji tej przypowieści Jezus odwołując się do reakcji sędziego, mówi: ”Słuchajcie, co mówi ten niesprawiedliwy sędzia. A Bóg, czyż nie weźmie w obronę swoich wybranych, którzy dniem i nocą wołają do Niego, i czy będzie zwlekał w ich sprawie?”

Nie lękajmy się prosić Boga o pomoc. On sam nam na to pozwolił, dowartościował ten sposób rozmowy z Nim a nawet cieszy się z naszej natarczywości. Gdy wytrwale nie ustajemy w pukaniu do drzwi Jego miłosiernego serca, zdziwimy się jak szybko się przed nami otworzą.  

Autorzy tekstów, Dajmund Danuta, Rozważanie

Kim jesteśmy?

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

30

1

2

3

4

7

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Dzisiaj: 20.07.2019