Ulicami Krakowa przejdzie Żonkilowy Marsz Nadziei

Pochód dzieci, młodzieży i seniorów przejdzie w piątek ulicami Krakowa, inaugurując 22. edycję akcji „Pola Nadziei”, organizowanej z myślą o terminalnie chorych pacjentach Hospicjum św. Łazarza.

zdjęcie: www.pixabay.com

2018-09-28

Celem Żonkilowego Marszu Nadziei jest ukazanie solidarności z osobami potrzebującymi opieki hospicyjnej. Co roku wyrusza on spod Barbakanu i przez Rynek Główny przechodzi na Planty pod siedzibą krakowskiej kurii. Z uczestnikami wydarzenia spotka się abp Marek Jędraszewski, a następnie, na Plantach w okolicach ul. Franciszkańskiej odbędzie się wspólne sadzenie żonkili. W ten sposób uczestnicy wydarzenia symbolicznie zainaugurują kolejną, już 22. edycję kampanii „Pola Nadziei”.

 „Pola Nadziei” to coroczna kampania, której celem jest promocja idei wolontariatu, ukazanie radości, jaką daje pomoc drugiemu człowiekowi oraz uwrażliwienie dzieci, młodzieży i dorosłych na los osób chorych, starszych i niepełnosprawnych.

Pierwsze żółte żonkile zostały posadzone w parkach i na rabatach Krakowa jesienią 1997 roku. Hospicjum otrzymało w darze 350 tys. cebulek od szkockiej organizacji Marie Curie Cancer Care z Edynburga, która na swoje 50-lecie postanowiła wspomóc krakowskie Hospicjum poprzez przeszczepienie na polski grunt akcji zbierania funduszy – Pola Nadziei. Od tego czasu wiosną krakowskie ulice zakwitają żonkilami. Wolontariusze hospicjum zbierają pieniądze do puszek i każdego ofiarodawcę obdarzają jedwabnym kwiatem. Stałym elementem kampanii są także kwesty pod kościołami krakowskimi.

Krakowskie Hospicjum św. Łazarza należy do najstarszych w Polsce. Wyrosło w 1981 roku z prac grupy synodalnej przy nowohuckim kościele Arka Pana. Po zapoznaniu się z działalnością Hospicjum św. Krzysztofa w Londynie, grupa uznała, że także i w Polsce należy zatroskać się o potrzeby zarówno fizyczne, jak i duchowe chorych cierpiących na choroby nowotworowe, niemających odpowiedniej, profesjonalnej opieki w domach rodzinnych i w szpitalach. We wrześniu 1981 roku zarejestrowano Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum”. Założycielami organizacji byli zarówno świeccy katolicy skupieni wokół kościoła Arka Pana, jak i lekarze z Instytutu Onkologii w Krakowie. Dom hospicyjny został otwarty w 1998 roku.

Towarzystwo za główny cel postawiło sobie udzielanie terminalnie chorym profesjonalnej opieki medycznej, pielęgnacyjnej i duchowej, przystosowanej do ich szczególnych potrzeb, niesienie pomocy rodzinom pielęgnującym swoich chorych, a także jednoczenie ludzi dobrej woli, gotowych społecznie udzielać tej opieki i wspierać finansowo jej organizację.

Pracownicy i wolontariusze hospicjum starają się uczynić wszystko, aby chory mógł żyć bez bólu, wśród bliskich i przyjaznych mu osób do naturalnej śmierci. Opierając swoją działalność na wartościach chrześcijańskich, niesie pomoc wszystkim ludziom, bez względu na wyznanie, poglądy, sytuację rodzinną czy materialną.

Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

14

15

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 25.04.2024