Chorzy diecezji sosnowieckiej u Matki Bożej Pocieszenia

W środę 5 września odbyła się pielgrzymka chorych i niepełnosprawnych diecezji sosnowieckiej do czeladzkiej Matki Pocieszenia.

zdjęcie: A. Leki

2018-09-06

Spotkanie rozpoczęła wspólna modlitwa, po której ks. kan. dr Michał Borda, dyrektor wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, wygłosił konferencję, nawiązującą do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Prelegent rozpoczął od odczytania fragmentu pracy napisanej przez Miłosza Głowackiego, ucznia szkoły średniej, który wziął udział w diecezjalnym konkursie, zatytułowanym „Szkice pamięci. Ocalić od zapomnienia. Rodzinne wspomnienia historyczno-patriotyczne”. Miłosz spisał w swojej pracy wspomnienia, przekazywane w rodzinie z pokolenia na pokolenie, o zamordowaniu rodziny żydowskiej, którego jego pradziadek był świadkiem. Prelegent podkreślił, że wielu Polaków składało w ofierze swoje życie, by ocalić swoje rodziny, przyjaciół, sąsiadów, znajomych, wśród których było wielu Żydów. Każdy z nas, także człowiek chory i cierpiący, powinien zadać sobie to odważne pytanie: czy mogę o sobie powiedzieć, że jestem patriotą? Co dzisiaj oznacza miłość do Ojczyzny?

Ksiądz Kanonik przypomniał, że św. Jan Paweł II zawsze swoją Ojczyznę nazywał „matką”. Nawiązał również do wypowiedzi papieża Franciszka, który podczas swojej wizyty w Polsce podkreślił, że cechą charakterystyczną Polaków jest pamięć – pamięć o bohaterach, o wybitnych postaciach w historii Polski. Zadał też pytanie: co dla człowieka chorego, cierpiącego oznacza być patriotą? Szukając odpowiedzi na to pytanie, Prelegent odwołał się do ostatniej papieskiej adhortacji „Gaudete et exsultate”, poświęconej powszechnemu powołaniu do świętości i zwrócił uwagę, że świętość polega przeżywaniu swojego życia jako daru z siebie. Także osoba chora, cierpiąca, może żyć w duchu ofiarowania siebie. Zdaniem Księdza Bordy, patriotyzm to właśnie ciągłe dawanie siebie oraz utożsamianie się z Osobą Jezusa Chrystusa. Uzdrowiona z gorączki teściowa Szymona Piotra nie krzyczy na ulicy, że Jezus ją uzdrowił, lecz idzie służyć – jej odpowiedzią na spotkanie z Jezusem jest życie będące darem z siebie.

Mówca zwrócił uwagę, że na wychowanie patriotyczne składa się tożsamość, jakość i dobro wspólne. „Oddychamy w Polsce powietrzem wiary, oddychamy w Polsce powietrzem Boga i chcemy z dumą mówić o sobie – tak, jak jestem człowiekiem wierzącym, praktykującym w przestrzeni życia rodzinnego, sąsiedzkiego, zawodowego, ale i społecznego” – mówił Ks. Borda.

Po konferencji sprawowana była Eucharystia, której przewodniczył ordynariusz diecezji sosnowieckiej, Bp Grzegorz Kaszak, a wraz z nim koncelebrowali kapelani szpitali i domów pomocy społecznej, którym Biskup złożył podziękowanie za ich służbę na rzecz chorych. W homilii Ksiądz Biskup zwrócił uwagę, że Maryja Niepokalana przejęła wszystkie misje Jezusa. Sprawy, które leżały Mu na sercu, stały się Jej sprawami. Skoro więc Syn pociesza, to Ona także przejęła tę misję pocieszania ludzi, wlewania otuchy w ludzkie serca. Dlatego trzeba do Niej przychodzić w trudnych chwilach. Matce Bożej zależy na każdym z nas.

Podczas Mszy św. zebrani mieli możliwość przyjąć sakrament namaszczenia chorych, natomiast po Mszy św. zostali zaproszeni na poczęstunek oraz do skorzystania z bezpłatnych badań w ramach Festynu Zdrowia, który został zorganizowany na czeladzkim Rynku.

Autorzy tekstów, S. Aleksandra, Najnowsze

Kim jesteśmy?

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

29

30

1

2

3

4

5

6

Dzisiaj: 18.06.2019