Małopolska: ponad 350 osób starszych i niesamodzielnych pod opieką Tele-Anioła

Tele-Anioł to specjalna opaska, dzięki której w szybki sposób można wezwać pomoc. Dotychczas już ponad 350 osób starszych i niesamodzielnych zostało objętych takim wsparciem, a kolejnych 1200 oczekuje na włączenie do pionierskiego projektu Małopolski.

zdjęcie: www.malopolska.pl/teleaniol

2018-08-09

Centrum Teleopieki, składające się z 13 ratowników, dyżurujących 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu oraz 10 teleasystentek i psychologa, z siedzibą w Suchej Beskidzkiej, działa od 1 maja br. Każdego dnia przeprowadzanych jest tam nawet 100 konsultacji telefonicznych.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, na chwilę obecną pod opieką Tele-Anioła znajduje się już 350 osób starszych, samotnych czy niesamodzielnych, a kolejne 1200 czeka na swoje opaski.

- Zainteresowanie projektem jest bardzo duże, z czego ogromnie się cieszymy. Myślę, że mieszkańców przekonała prostota tego systemu. Osoba objęta opieką Tele-Anioła otrzymuje bardzo łatwą w obsłudze opaskę. Za pomocą jednego przycisku SOS może skontaktować się z Centrum Teleopieki, a tu czekają wykwalifikowani ratownicy medyczni i teleasystenci gotowi pomóc w każdej chwili - podkreśla marszałek Jacek Krupa.

Do 2020 r. pod skrzydła Tele-Anioła ma trafić 10 tys. potrzebujących wsparcia Małopolan. Co ciekawe, wiek osób objętych już pomocą mieści się w przedziale 19-89 lat. - To pokazuje, że wbrew pozorom nie tylko seniorzy oczekiwali takiego rozwiązania. Sam często spotykam się z pozytywnymi opiniami podopiecznych Tele-Anioła. Doceniają to, że w końcu ktoś zaoferował im realne wsparcie. Z opaską na ręce czują się bezpieczni. Dlatego wszystkich, którzy jeszcze wahają się, czy dołączyć do grona uczestników, gorąco do tego zachęcam. Rekrutacja jest ciągle otwarta - przekonuje wicemarszałek Wojciech Kozak, który w zarządzie województwa odpowiada m.in. za politykę zdrowotną i sprawy seniorów.

Co ważne, ratownicy udzielają wsparcia nie tylko przez telefon. Monitorują także stan pacjenta, gdyż opaska wykonuje np. pomiar tętna. Specjalne sensory rejestrują też upadki uczestników, a więc w każdej chwili ratownik może zadzwonić i upewnić się, czy nie stało się nic groźnego.

Chętni mogą zgłosić się do projektu do 31 października lub do wyczerpania miejsc. Szczegółowe informacje o kryteriach kwalifikacji i terminach naboru do projektu, a także sposobach złożenia wniosku dostępne są pod adresem www.malopolska.pl/teleaniol.

Koszt obsługi w ramach Tele-Anioła, który Województwo Małopolskie realizuje wspólnie z Caritas Diecezji Kieleckiej i Stowarzyszeniem Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego z Suchej Beskidzkiej, wyniesie 38 mln zł, w tym 32,4 mln zł stanowią środki unijne pozyskane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Resztę kosztów pokryją środki od partnerów oraz dofinansowanie z budżetu państwa.

Projekt ma być realizowany przez 3 lata. W jego ramach seniorzy oraz osoby niesamodzielne otrzymają również wsparcie w swoich domach, na przykład w postaci zabiegów higienicznych czy też pomocy w codziennych obowiązkach lub załatwieniu spraw urzędowych.

Autorzy tekstów, KAI, Najnowsze

Kim jesteśmy?

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

29

30

1

2

3

4

5

6

Dzisiaj: 18.06.2019