Sukces „Otwartych szpitali” w Syrii

Ponad 8 tys. Syryjczyków skorzystało z bezpłatnej pomocy medycznej oferowanej przez tzw. „Otwarte szpitale”.

zdjęcie: Vatican News

2018-08-01

Inicjatorem projektu jest nuncjusz apostolski w tym kraju kard. Mario Zenari, którego wsparł Papież Franciszek. Mowa o trzech katolickich szpitalach, z których dwa działają w Damaszku, a jeden w Aleppo.

„O Syrii mówi się coraz mniej, tak jakby kraj ten nie potrzebował już naszej pomocy, a sytuacja wciąż jest tam bardzo trudna, trwa wojna i ludzie potrzebują konkretnego wsparcia” - mówi Radiu Watykańskiemu Giampaolo Silvestri, który właśnie wrócił z Aleppo. Jest on sekretarzem generalnym stowarzyszenia Avsi, które wraz z kliniką Gemelli, szpitalem pediatrycznym Dzieciątka Jezus oraz watykańską dykasterią ds. integralnego rozwoju koordynuje projekt „Otwarte szpitale”.

„Od listopada, kiedy ruszył projekt udzieliliśmy pomocy medycznej ponad 8 tys. ludzi, co daje średnio 400 pacjentów tygodniowo. Te trzy szpitale oferują bezpłatne leczenie najuboższym i najbardziej potrzebującym: ludziom starym, dzieciom, wdowom. Pomagamy każdemu, kto potrzebuje leczenia i nie jest go na nie stać czy też nie ma dostępu do pomocy medycznej, ponieważ ponad połowa wszystkich szpitali w tym kraju została zniszczona – mówi Radiu Watykańskiemu Giampaolo Silvestri. – Ten projekt to wielka pomoc Kościoła katolickiego dla narodu syryjskiego i jest naprawdę bardzo ceniony. Warto podkreślić, że te szpitale są otwarte na każdego, niezależnie od wyznawanej religii. Większość naszych pacjentów to muzułmanie. Jest to ważne, ponieważ wszyscy wiedzą, że ten projekt wspiera Papież Franciszek, postrzegają go więc jako znak bliskości Papieża z narodem syryjskim, który w ciągu tych lat tak wiele wycierpiał”.

Personel „Otwartych szpitali” w większości stanowią syryjscy lekarze i pielęgniarki wspierani przez wolontariuszy z wielu krajów. Projekt w znacznej mierze finansowany jest przez Watykan. Jest to bardzo ważne, ponieważ aktualnie więcej Syryjczyków umiera z powodu braku lekarstw i dostępu do odpowiedniej pomocy medycznej niż w wyniku bezpośrednich działań wojennych. 80 proc. społeczeństwa żyje w warunkach skrajnej nędzy. 11,5 mln obywateli, w tym 40 proc. syryjskich dzieci, nie ma dostępu do opieki zdrowotnej.

Autorzy tekstów, Vatican News, Najnowsze

Kim jesteśmy?

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

29

30

1

2

3

4

5

6

Dzisiaj: 18.06.2019