Podsumowanie roku spotkań modlitewno-integracyjnych dla osób niepełnosprawnych w Płońsku

Około 160 osób: niepełnosprawnych, starszych, samotnych i chorych oraz ich opiekunów wzięło udział w pikniku integracyjnym, którym w sobotę 21 lipca br. podsumowano rok spotkań na terenie trzech parafii miasta Płońska w diecezji płockiej. Piknik poprzedziła Msza św. w kościele parafii św. Maksymiliana Kolbego.

zdjęcie: www.pixabay.com

Diecezja Płocka

2018-07-27

Roczną działalność dla osób niepełnosprawnych podsumowano podczas pikniku w rozległym ogrodzie parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku. Nie zabrakło wielu różnych atrakcji dla uczestników: wspólnej biesiady z tortem z okazji rocznej działalności, śpiewu z zespołem „Wiecznie Młodzi” z Płońska, rozmów, korowodu alejkami ogrodu oraz wspólnej modlitwy „Anioł Pański”.

W spotkaniu uczestniczyło około 160 osób: niepełnosprawnych, chorych, starszych, samotnych oraz podopiecznych Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Płońsku wraz z opiekunami i wolontariuszami.

Piknik poprzedziła Msza św. w kościele parafialnym, przewodniczył jej proboszcz ks. kan. Zbigniew Sajewski. Uczestnicy mogli przystąpić do sakramentu pokuty, jadąc na wózkach inwalidzkich, wzięli udział w procesji z darami, przyjęli Komunię św. pod dwoma postaciami. Oprawę liturgiczną Mszy św. zapewnił zespół muzyczny z Baboszewa.

Cykl comiesięcznych spotkań modlitewno-integracyjnych dla osób niepełnosprawnych i starszych zainaugurowano rok temu w Płońsku z okazji Roku św. Brata Alberta. Przez cały rok organizowano je w miejscowych parafiach: św. Maksymiliana Kolbego, św. Michała Archanioła i św. Ojca Pio, przy współpracy z organizacjami świeckimi.

Pomysł wziął się stąd, że osoby niepełnosprawne, chore, starsze i samotne same przyznawały, że chętnie uczestniczyłyby w tego typu spotkaniach. Niektórzy z nich od wielu lat nie wychodzili z domów, ponieważ nie mieli takich możliwości: mieszkali w bloku bez windy, nie posiadali samochodu, nie było osób, które ułatwiłyby im swobodne przemieszczanie się.

Dlatego wielu ludzi dobrej woli podjęło się organizacji spotkań dla takich osób. W programie była zawsze wspólna Msza św., a potem spotkanie integracyjne, podczas którego można było porozmawiać, podzielić się swoimi doświadczeniami czy po prostu spędzić czas w towarzystwie osób mających podobne problemy.

W akcję włączyło się wiele lokalnych organizacji i stowarzyszeń: Stowarzyszenie „Idziemy na spacer”, Centrum Zdrowia „Szansa”, „Moto” Płońsk, Wspólnota Przyjaciele Oblubieńca, Jednostka Strzelecka 1006 Płońsk, Ochotnicza Straż Pożarna, zespół parafialny Caritas oraz wolontariusze. Dzięki ich zaangażowaniu osoby, które nie są w stanie samodzielnie wychodzić z domu, miały zapewniony transport i mogły uczestniczyć w spotkaniach „albertyńskich”.

- Nasza inicjatywa była możliwa dzięki temu, że zintegrowało się w niej wiele różnych organizacji, chcących pomagać drugiemu człowiekowi i sprawić, aby nie czuł się on samotny. Wymagało to zjednoczenia sił, aby osoby niepełnosprawne można było przywieźć na spotkanie, a potem z powrotem zawieźć do mieszkania. Nie da się ukryć, że takie osoby są niejako na bocznym torze, jeśli chodzi o życie społeczne, ale one bardzo chcą czynnie w nim uczestniczyć. Postanowiliśmy dać im odczuć, że są ludzie, którzy się o nich troszczą i chcą z nimi przebywać. Te spotkania, to dla nas ogromna wartość – podsumowała Maria Podolska, prezes Centrum Zdrowia „Szansa” w Płońsku, jednego ze współorganizatorów spotkań integracyjnych. 

Zapowiedziała również, że będą one kontynuowane w mieście w kolejnym roku, w każdą trzecią sobotę miesiąca, zawsze o godzinie 10.00.

Autorzy tekstów, pozostali Autorzy, Najnowsze

Kim jesteśmy?

Rozważania różańcowe

N P W Ś C P S
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 1 2
Dzisiaj: 16.02.2019