Pierwsza Dama z wizytą w Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo w Tychach

Agata Kornhauser-Duda spędziła tzw. „zwykły dzień” z podopiecznymi Centrum Opieki Dziennej Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo w Tychach.

zdjęcie: Grzegorz Jakubowski, KPRP

Kancelaria Prezydenta RP

2018-05-08

W trakcie wizyty Małżonka Prezydenta zwiedziła pierwszy na Śląsku zespół opieki paliatywnej przeznaczony wyłącznie dla dzieci. Pracownicy ośrodka, na co dzień czuwający nad prawidłowym rozwojem psychofizycznym podopiecznych, pokazali Pierwszej Damie placówkę i opowiedzieli o działalności fundacji, która od 2009 roku prowadzi bezpłatne hospicjum domowe dla nieuleczalnie chorych dzieci.

Centrum Opieki Dziennej to projekt, którego zadaniem jest zmniejszenie cierpienia i poprawa jakości życia zarówno chorego dziecka, jak i jego rodziny. W placówce, za pomocą kompleksowych i zindywidualizowanych instrumentów aktywnej integracji, dzieci uczestniczą w warsztatach terapii zajęciowej i rehabilitacji. Pacjenci spędzają czas wśród rówieśników, wspólnie się bawią i uczą oraz zdobywają doświadczenia niemożliwe do zapewnienia w warunkach domowych.

W sali doświadczania świata - wyposażonej w urządzenia stymulujące zmysły poprzez bodźce wzrokowe, dźwiękowe i zapachowe - Pierwsza Dama poznała Fabiana i Paulinkę. Następnie Małżonka Prezydenta dołączyła do zabawy, podczas której dzieci zgłębiały atrybuty wiosny oraz wymyślały plenerowe zabawy. W „Magicznym kręgu” uczestniczy większość podopiecznych, niezależnie od stanu zdrowia. Pacjenci zaprosili Pierwszą Damę także do wspólnego posiłku oraz zasadzenia pamiątkowego drzewka.

Fundacja prowadzi również Grupy Wsparcia dla Rodziców i Rodzeństwa chorych dzieci, także jeszcze nienarodzonych, zapewnia sprzęt medyczny i rehabilitacyjny, pomaga w zakupie żywności i niezbędnych materiałów dla najuboższych rodzin. W skład zespołu hospicjum, poza pielęgniarkami i lekarzami, wchodzą także rehabilitanci, psychologowie i pracownicy socjalni.

Autorzy tekstów, pozostali Autorzy, Najnowsze

Kim jesteśmy?

Rozważania różańcowe

N P W Ś C P S
30 1 2 3 4 6
7 8 9 10 11
14 15 16 17 18 19 20
22 24 25 26 27
28 29 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
Dzisiaj: 20.10.2018