Wybieram Twój świat, Panie

Panie, pragnę czynić tylko to, co się podoba Tobie, choćby ten świat, który mnie otacza, nie rozumiał mnie, nie pochwalał a nawet znienawidził.

Danuta Dajmund

2018-05-05

II Rok czytań
J 15,18-21


Mądrzy ludzie powiadają: „Nie jest ważne ilu ludziom się podobasz, ale jakim”. Przyznam, ze staram się tę zasadę stosować od dosyć dawna. Nie dlatego, że jestem taka mądra. Raczej dlatego, że jest to zasada bardzo praktyczna. Nie muszę się starać, aby podobać się wszystkim. Zresztą jest to niemożliwe. Zawsze znajdzie się bowiem ktoś, komu nie dogodzi taka czy inna cecha mojego charakteru, komu nie spodoba się styl mojego życia, kto będzie miał mi za złe, to co wyznaję i w co wierzę, kto nie podziela moich przekonań politycznych, kto będzie dostawał gęsiej skórki już na sam mój widok. Tak to już jest, i nic na to nie poradzę. A ponieważ nic na to nie mogę poradzić, próbuję się tym nie przejmować. Nie ja pierwsza jestem w takiej sytuacji.

Znaleźli się w niej także – i to już dawno temu – uczniowie Jezusa. Przyjmując Jego naukę skazali się na nienawiść wielu a przynajmniej na pewien ostracyzm w środowisku, z którego wyszli, w świecie, z którego Jezus  ich „wybrał” i powołał.  To nie jest miłe. Dla nikogo. Jezus wie o tym, dlatego wypowiada słowa, które w jakimś sensie mają ich podnieść na duchu: „Jeżeli was świat nienawidzi, wiedzcie, że Mnie pierwej znienawidził. Gdybyście byli ze świata, świat by was miłował jako swoją własność. Ale ponieważ nie jesteście ze świata, bo Ja was wybrałem sobie ze świata, dlatego was świat nienawidzi”.

Muszę w tym miejscu przeprosić za moje dzisiejsze umiłowanie „mądrości ludowych”, gdyż chcę się jeszcze raz jedną z nich posłużyć. Mówi ona, że „lepiej z mądrym stracić, niż z głupim zyskać”. Gdy Jezus przypomina swoim uczniom słowa, które już wcześniej do nich skierował: „«Sługa nie jest większy od swego pana». Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować” – nie daje im gwarancji na powszechną miłość i szacunek. Przeciwnie – obiecuje, że będą dzielić z Nim Jego cierpienia, że podążając jego śladami, napotkają prześladowania, że nie zawsze będą słuchani i przyjmowani.

Panie, choć „bilet wstępu” do Twojego świata sporo kosztuje, pragnę czynić tylko to, co się podoba Tobie, choćby ten świat, który mnie otacza, nie rozumiał mnie, nie pochwalał a nawet znienawidził. Dla Twego Imienia i dla pewności wiecznego życia w Twojej obecności.

Autorzy tekstów, Dajmund Danuta, Rozważanie

Kim jesteśmy?

Rozważania różańcowe

N P W Ś C P S
25 26 27 28 29 30 1
2 4 5 6 7 8
9 11 12 13 15
16 18 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Dzisiaj: 13.12.2018