Autorzy tekstów, Ks. Wąchol Grzegorz, Rozważanie

Znaki towarzyszące nauce

Ks. Grzegorz Wąchol

dodane 2018-04-25 05:00

Chrystus zapewnił swoich Apostołów, że ich nauce będą towarzyszyć znaki, które będą świadectwem obecności Boga wśród nich. Pewnie też chcielibyśmy takich znaków.

Być może kiedy czytamy teksty Nowego Testamentu, szczególnie te, które mówią o losach pierwszego Kościoła, to przychodzi nam na myśl jakaś tęsknota, rozrzewnienie, żal i poczucie, że dzisiaj to już jest inaczej. Łatwo godzimy się i przyjmujemy do wiadomości, że Chrystus dokonywał niezwykłych rzeczy, bo przecież był Bogiem i miał większą moc niż my – ludzie. Ale kiedy czytamy o cudach dokonywanych przez Piotra, Pawła, czy innych uczniów Jezusa, to pewnie nam żal, że my nie możemy we własnym życiu doświadczyć tego, co oni.

W analizowanym fragmencie, dzisiejszy patron – św. Marek zapisał, że znaki towarzyszyły wszystkim uczniom, którzy szli na świat i głosili Ewangelię wszelkiemu stworzeniu. Jakże to niezwykłe. Patrząc na obecny Kościół można przyjąć dwie postawy względem takiej informacji: potraktować ją jak baśń i legendę, uznając część jej treści za fikcję, albo zatęsknić za znakami, o jakich piszą autorzy biblijni. Oczywiście, o wiele stosowniejsza będzie ta druga postawa, gdyż tekst Pisma Świętego nie może się mylić w opisie istotnych wydarzeń z historii Zbawienia, bo jest natchniony. A taka zdrowo wzbudzona w nas tęsknota za znakami może spowodować, że jednak zaczniemy je widzieć.

Przecież od czasu do czasu zdarza się, że ktoś zdrowieje, wychodzi z wypadku, w którym powinien był umrzeć, czy zdaje egzamin, na który był kompletnie nieprzygotowany. To też jakieś cuda, jakieś niezwykłe doświadczenia. Może te znaki są gdzieś obok nas, a my tak bardzo przyzwyczailiśmy się do swojej wiary i spowszechniliśmy ją, że jesteśmy już zupełnie nieczuli na nie… Każdy z nas potrzebuje takiego znaku od Boga, aby utwierdzić się w wierze w Niego. Szukajmy go w naszych sumieniach, u naszych bliskich i w codziennych prostych doświadczeniach. A Ty? Masz już pomysł, żeby odkryć, jaki znak dał Ci ostatnio Bóg?

N P W Ś C P S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 23 24 25
27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
Dzisiaj: 22.08.2018