Obchody Dnia Świętości Życia w diecezjach

W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego przeżywać będziemy Dzień Świętości Życia.

zdjęcie: pixabay.com

Apostolstwo Chorych

2018-04-04

Ustanowił go Jan Paweł II w 1995 r. Ze względów liturgicznych w tym roku został on przeniesiony na poniedziałek 9 kwietnia 2018 r., chociaż w niektórych diecezjach jego obchody zorganizowano w dniach poprzedzających 25 marca.

Archidiecezja Białostocka

Duszpasterstwo Rodzin zaprasza do świętowania Dnia Świętości Życia, które przypada 9 kwietnia 2018 roku w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. W tych dniach modlimy się w intencji życia ludzkiego, świętego „od poczęcia, aż do naturalnej śmierci”. Wyrazem troski o dar życia, oprócz szeroko pojętej promocji życia, jest dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Jest to modlitewna pomoc dzieciom poczętym, jeszcze nienarodzonym, a zagrożonym w swoim istnieniu oraz szczególne wsparcie rodzicom poczętego dziecka.

Główne uroczystości będą miały miejsce 9 kwietnia o godz. 18.00 w katedrze białostockiej. Eucharystii będzie przewodniczył Ksiądz Biskup Henryk Ciereszko. Duchową Adopcję Dziecka Poczętego można podjąć również w każdej parafii podczas każdej Eucharystii.

Więcej informacji TUTAJ.


Archidiecezja Gdańska

Wszyscy wierni, zwłaszcza doradcy życia rodzinnego, grupy i wspólnoty obrony życia, ruchy małżeńskie i rodzinne, są zaproszone na Mszę św. połączoną z przyjęciem duchowej adopcji dziecka poczętego w poniedziałek, 9 kwietnia br. o godz. 18.00 w Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku - Matemblewie.

Program:
17.30 - Różaniec przed Najświętszym Sakramentem z modlitwą dziękczynną za każde poczęte życie
18.00 - Msza Święta z obrzędem Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego


Archidiecezja Poznańska

W Poznaniu Msza św. połączona z duchową adopcją dziecka poczętego zostanie odprawiona o godz. 18.00 w Bazylice Archikatedralnej, w Kolegiacie leszczyńskiej o godz. 18.30.


Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska

W niedzielę, 15 kwietnia br., o godz. 15.00 z Jasnych Błoni wyruszy XVI Szczeciński Marsz dla Życia pod hasłem: Piękni od poczęcia. Jest on wyrazem afirmacji każdego ludzkiego życia, od momentu jego zaistnienia. Manifestacja w obronie wartości życia ludzkiego przejdzie do Bazyliki Archikatedralnej, gdzie zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta, podczas której będzie można podjąć Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. Będzie też możliwość ofiarowania pieluszek jednorazowych dla niemowląt, które zbierane będą przy pomniku św. Jana Pawła II na Jasnych Błoniach przed wyruszeniem Marszu. Zebrane artykuły zostaną przekazane do Domu Samotnej Matki w Poczerninie.

Więcej TUTAJ.


Archidiecezja Warszawska

Pod hasłem Jestem za życiem", w niedzielę 15 kwietnia ulicami Warszawy przejdzie Marsz Świętości Życia, jako przypomnienie o potrzebie troski o życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Poprzedzi go  Msza św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela o godz. 11.00 pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Po Mszy św.  uczestnicy marszu przejdą pod Kolumnę Zygmunta i tam połączą się z marszem, który przyjdzie z diecezji warszawsko-praskiej. Po uformowaniu szyku marsz przejdzie Krakowskim Przedmieściem do Bazyliki Świętego Krzyża i tam nastąpi zakończenie.

Przy Kolumnie Zygmunta od godz. 12.00 będzie trwała zbiórka pampersów, mleka, artykułów pielęgnacyjnych dla niemowląt z Domu Samotnej Matki w Chyliczkach w ramach akcji Pielucha dla malucha”.

Więcej informacji TUTAJ.


Diecezja Bielsko-Żywiecka

Obchody Dnia Świętości Życia zostały zaplanowane na dzień 9 kwietnia 2018 roku. W tym dniu bp Roman Pindel przewodniczyć będzie Mszy św. w kościele pw. św. Barbary w Czechowicach-Dziedzicach. Uroczysta liturgia, połączona z deklaracją przyjęcia dziecka w akcie duchowej adopcji, będzie najważniejszym punktem diecezjalnych obchodów Dnia Świętości Życia.

Podczas Mszy część osób wypowie po raz pierwszy lub odnowi słowa przyrzeczenia modlitwy w ramach adopcji dzieci poczętych. Biskup udzieli także indywidualnego błogosławieństwa matkom – z dziećmi lub oczekującym narodzin potomstwa, oraz kobietom modlącym się o dar macierzyństwa.

Więcej TUTAJ.


Diecezja Opolska

Diecezjalne uroczystości Dnia Świętości Życia odbędą się w poniedziałek 9 kwietnia o godz. 19.00 w kościele seminaryjno-akademickim pw. św. Jadwigi Śląskiej przy ul. Drzymały 1 w Opolu. Uroczystej Mszy św. przewodniczyć będzie ks. bp Paweł Stobrawa. W trakcie Mszy św. chętne osoby będą mogły złożyć przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.


Diecezja Radomska

W poniedziałek 9 kwietnia 2018 r. w kościele Ojców Bernardynów w Radomiu odbędą się diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia.

Program:

  • 18.00 – „Akatyst ku czci Bogurodzicy” – schola Wyższego Seminarium Duchownego
  • 18.30 – Msza św. z podjęciem Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego pod przewodnictwem Biskupa Henryka Tomasika
  • 20.00 – Procesja ze świecami pod „Pomnik Maryi Matki Życia” i zawierzenie obrońców życia Maryi Matce Życia

W organizację Dnia Świętości Życia są zaangażowane ruchy, stowarzyszenia, grupy modlitewne z Radomia i Diecezji Radomskiej.


Diecezja Siedlecka

Z okazji Dnia Świętości Życia w Kolegiacie Łukowskiej odbędzie się Triduum Świętości Życia, zorganizowane przez Wspólnotę Domowego Kościoła wraz z księdzem moderatorem, ks. Danielem Sałasińskim. Do udziału zaproszeni są wszyscy, którym sprawa ochrony życia od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci leży na sercu. Do wspólnej modlitwy i refleksji nad wartością życia zaproszone są zwłaszcza rodziny, małżonkowie, rodzice, którzy stracili swoje dziecko, narzeczeni, dzieci i młodzież oraz wszyscy ludzie dobrej woli .

Program Triduum:

Piątek (06.04) – Dzień Życia
– godz. 17.00 – Droga Krzyżowa Nienarodzonych
– godz. 18.00 – Eucharystia i Adoracja
– Konferencja p. Grażyny Mikołajczuk, położnej ze Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach, na temat towarzyszenia rodzicom, którzy utracili swoje dziecko przy porodzie lub w wyniku poronienia.

Sobota (07.04) – Dzień Miłości
– godz. 18.00 – Eucharystia
– Katecheza Domowego Kościoła: „Jak gadać, żeby się dogadać. Zasady dialogu małżeńskiego według Jezusa”
– Adoracja i zawierzenie Jezusowi małżonków, błogosławieństwo małżeństw.

Niedziela (08.04) – Dzień Nadziei
– godz. 17.30 – Koronka do Bożego Miłosierdzia
– godz. 18.00 – Eucharystia w intencji rodziców, którzy utracili swoje dziecko
– Konferencja ks. Krzysztofa Piórkowskiego: „Gdy odchodzi oczekiwane. Rodzina i strata dziecka przed narodzeniem”
– Adoracja i zawierzenie Jezusowi rodzin, błogosławieństwo rodzin.

Więcej informacji TUTAJ.


Diecezja Tarnowska

Diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia będą mieć miejsce w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 9 kwietnia, w sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej.

O 18.30 rozpocznie się Eucharystia pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Jeża. „Jest to szczególna okazja, by uwrażliwiać wiernych na wartość ludzkiego życia oraz zachęcać do podjęcia Duchowej Adopcji dziecka poczętego” – podkreśla ks. Piotr Cebula, dyrektor Wydziału Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Uroczystość będzie transmitowana przez Radio RDN.

Więcej informacji TUTAJ.


Dostępna jest mobilna aplikacja Duchowej Adopcji „Adoptuj Życie”, która została zaprojektowana i jest promowana przez Fundację Małych Stópek. Aplikacja jest prosta w obsłudze. Towarzyszy tym, którzy są w trakcie duchowej adopcji oraz tym, którzy ją dopiero zaczynają. Przypomina o podjętym zobowiązaniu, pozwala poznać proces rozwoju dziecka w łonie matki, zawiera rozważania różańcowe. Aplikacja spełnia funkcję formacyjną, wspierającą użytkownika; kształtuje wrażliwość u obrońcy życia, promuje obronę życia dzieci nienarodzonych. Można ją ściągnąć, jak każdą inną aplikację, w sklepie Google Play oraz App Store. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.adoptujzycie.pl.

Autorzy tekstów, redakcja, Polecane

Kim jesteśmy?

Rozważania różańcowe

N P W Ś C P S
28 29 30 31 1 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Dzisiaj: 16.11.2018