Błogosławić Boga w każdym czasie

Zachariasz pierwsze swoje słowa skierował do Boga. Nie były to pretensje za trudny czas doświadczenia, ale słowa błogosławieństwa.

Danuta Dajmund

2017-12-23

II Rok czytań
Łk 1, 57-66

Bóg jest miłosierny. Mimo niedowiarstwa Zachariasza nie wycofał swojej obietnicy. Dał tylko Zachariaszowi czas na przemyślenie własnej postawy, czyniąc go niemym na 9 miesięcy. To nie byłą kara ani Boży dopust – to dla Zachariasza szczególny czas łaski – czas na odbudowanie swej wiary i zaufania Bogu. Czas swego rodzaju rekolekcji. Czas na stanie się bardziej świętym. To również szansa na zrozumienie, że Boży dar jest zawsze większy od tego, którego oczekujemy i o który Go prosimy, i że otrzymamy go w najlepszym dla nas czasie.

Zachariasz owocnie spędził te rekolekcje. Wie już, że Boża miłość wykracza poza wszelkie utarte schematy, poza tradycje i obyczaje ludzkie. Kiedy nie dowierzając Elżbiecie sąsiedzi w dniu obrzezania św Jana zapytali „ na migi jego ojca, jak by chciał go nazwać. On zażądał tabliczki i napisał: «Jan będzie mu na imię». I zdumieli się wszyscy”. Zdumieli się choć przecież wszyscy widzieli cud: bezpłodna, starsza kobieta porodziła syna. Może w przeciwieństwie do Zachariasza potrzebowali jeszcze więcej cudów, może więcej czasu?

Z chwilą wyboru imienia dla syna Bóg uznał, że „rekolekcje zamknięte” Zachariasza skończyły się. „A natychmiast otworzyły się jego usta i rozwiązał się jego język, i mówił, błogosławiąc Boga”. Pierwsze swoje słowa skierował do Boga. Nie były to pretensje za trudny czas doświadczenia, ale słowa błogosławieństwa.

Zachariasz już wiedział, że wszystko, co otrzymujemy z rąk Boga jest dla nas dobre i zbawienne Czy potrafimy błogosławić i dziękować Bogu za Jego łaski ale także za czas próby?

 

Autorzy tekstów, Dajmund Danuta, Rozważanie

Kim jesteśmy?

Rozważania różańcowe

N P W Ś C P S
28 29 30 1 2 3 4
14 15 16 17 18
19 20 22 23 24 25
26 27 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
Dzisiaj: 19.05.2019