Pozostały mi tylko łzy i modlitwa

Tenna i Maria to dwie młode chrześcijańskie dziewczyny, których życie zmieniło się w piekło. Ich historie to tak naprawdę opowieść o życiu wielu pakistańskich chrześcijanek.

Projekt okładki: Adam Piasek

zdjęcie: Galina Barskaya - Fotolia.com

2013-08-01

Chrześcijaństwo jest dziś najbardziej prześladowaną religią na świecie. Każdego roku ginie ok. 170 tys. wyznawców Jezusa Chrystusa. Jak alarmują raporty organizacji „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” w stosunku do lat ubiegłych prześladowania te stale przybierają na sile. To zjawisko jest tym bardziej bolesne, że wyznawcy innych religii, w tym np. muzułmanie w krajach chrześcijańskich, cieszą się całkowitą swobodą, a czasem nawet posiadają specjalne przywileje.

Jednym z krajów o nasilonym prześladowaniu chrześcijan jest Pakistan – pierwsze muzułmańskie państwo świata. To pod wieloma względami wspaniały kraj o cudownych pejzażach, w którym żyje sporo wartościowych  ludzi. Ale to także kraj z wielkimi problemami, takimi jak korupcja czy brak wody, gdzie równocześnie na zbrojenia wydaje się 40% budżetu państwowego. Poprzez system ustaw i podatków rząd próbuje islamizować życie publiczne, jednocześnie podważając konstytucyjne prawa chrześcijan i innych mniejszości. Ustawa o bluźnierstwie skazuje na dożywocie lub karę śmierci każdego, kto obraziłby proroka Mahometa. Z tego właśnie powodu kilkunastu chrześcijan poniosło męczeńską śmierć, a wielu zostało skazanych na śmierć (jak np. Asia Bibi, za którą ujmował się także papież) czy karę uwięzienia, często dożywotniego. Ale nawet tam, zamknięci w celi, nie są bezpieczni. O Asii a także o wielu innych chrześcijanach skazywanych pod pretekstem rzekomych bluźnierstw przeciw Mahometowi pisze niezależny szwajcarski dziennikarz i pisarz Daniel Gerber - autor świetnych reportaży m.in. z Sudanu, Egiptu czy Strefy Gazy. Odwiedził on także Pakistan, gdzie – jak zauważył - większość pakistańskich chrześcijan należy do najniższej warstwy społecznej porównywalnej do hinduskich pariasów. Spotykają się oni z rozmaitymi formami dyskryminacji, zwłaszcza na wsi, gdzie konflikty społeczne nakładają się na waśnie religijne. Daniel Gerber miał okazję spotkać się też z wieloma uwolnionymi kobietami oraz ludźmi, którzy im pomagali.

Z okładki jego książki „Pozostały mi tylko łzy i modlitwa” spoglądają na mnie smutne oczy pięknej młodej kobiety. Są przejmującą ilustracją treści zawartych w książce. Autor opisuje w niej losy młodych chrześcijanek, często jeszcze niepełnoletnich, które przeżywają prawdziwą gehennę. Tenna i Maria to dwie młode chrześcijańskie dziewczyny, których życie zmieniło się w piekło. Ich historie to tak naprawdę opowieść o życiu wielu pakistańskich chrześcijanek. Porwane, oderwane siłą od swoich rodziców, bite, gwałcone i pod groźbą śmierci zmuszane do przejścia na islam i poślubienia muzułmanina, często tracą nadzieję, nie widząc dla siebie ratunku. Choć ich rodziny próbują odzyskać swoje córki, rzadko im się to udaje a jeszcze rzadziej potrafią doprowadzić do postawienia sprawców przed sądem. Nawet, kiedy kobietom uda się uciec, już nigdy nie będą bezpieczne, stracą dzieci, a jednocześnie nie odzyskają swego dawnego życia. W kraju, gdzie pod byle pretekstem można zostać oskarżonym o bluźnierstwo, niewiele jest osób, które są gotowe ryzykować i przyjść im z pomocą. Na tym większe uznanie zasługują działania jednostek i całych organizacji, które starają się przyjść z pomocą prześladowanym.

Należy do nich CLAAS – organizacja, która niestrudzenie żąda uchylenia ustaw dyskryminujących chrześcijan, wykorzystywanych do ich szykanowania i niszczenia miejsc ich modlitwy. Stale upomina się także o uwolnienie przetrzymywanych w więzieniach za wyznawaną wiarą i żąda dla takich ludzi statusu uchodźców. Organizacja domaga się także ochrony kobiet przed dyskryminacją a za ataki na miejsca modlitwy chrześcijan odszkodowań w takiej samej wysokości, jak za ataki na meczety. CLAAS powstał, ponieważ nikt inny nie chciał zajmować się problemami dyskryminowanych. Prawnicy Class reprezentują przed sądami ich interesy zupełnie bezpłatnie. Zdarza im się zresztą pomagać także muzułmanom. Za swą działalność przewodniczący CLASS Joseph Francis i inni działacze są nieustannie szykanowani i prześladowani. Ich życie często wisi na włosku. Ale kiedy autor książki – Daniel Gerber pyta Josepha Francisa jak się ma, ten odpowiada: „Nie martw się o mnie. Moje życie jest w rękach Jezusa”. Mówi to wiedząc, że być może przyjdzie mu za swą wiarę i ufność pokładaną w Jezusie zapłacić najwyższą cenę.

Poruszająca książka Daniela Gerbera „Pozostały mi tylko łzy i modlitwa” o losach chrześcijan żyjących w kraju, gdzie terror, zamęt i presja odbierają chęć do życia i o niezwykłych ludziach, którzy nie pozwalają sobie odebrać nadziei, jest także głosem w imieniu tych, którym go w Pakistanie odebrano.

Pozycja ukazała się nakładem Wydawnictwa Świętego Wojciecha w Poznaniu (ul Chartowo 5).  Można ją nabyć w księgarniach Wydawnictwa na terenie całego kraju w cenie 25 zł. Zachęcam gorąco do lektury.

Adres wydawnictwa:

Drukarnia i Księgarnia Św. Wojciecha Sp. z o.o.
ul. Chartowo 5, 61-245 Poznań

tel. +48 61 659 37 72

www.swietywojciech.pl

Dajmund Danuta, Autorzy tekstów, Najnowsze, Dobra książka

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

14

15

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 25.04.2024